Filtr do kleju mają bardzo ważną rolę w systemach klejących. Zatrzymują zabrudzenia które mógłby zatkać dyszę i spowodować zatrzymanie aplikacji kleju na łączone materiały. Filtrujemy klej ze zbiornika używając odpowiedniej gradacji filtr główny oraz w kolejnym etapie filtrujemy klej za wężami przed pistoletami /głowicami. Gradacja filtrów jest dopasowana do średnicy dyszy.
Wielkość otworu dyszy decyduje o ciśnieniu, które jest konieczne do naniesienia określonej ilości kleju w ustalonym czasie. Średnica dyszy powinien mieć taką wielkość, aby aplikacja odpowiedniej ilości kleju nie wymagała ciśnienia większego od 30 – 40 bar. Dotyczy to większości aplikacji ścieżek. Dlatego ważné jest aby dysza klejowa miała odpowiednią długość kapilary oraz średnicę.
Wąż grzany stosowany do roztopienia i utrzymania stałej, podwyższonej temperatury kleju pomiędzy topielnikiem a głowicą nanoszącą klej.
Pompy zębate stosujemy głownie do aplikacji ciągłych. Zapewniają one stałe ciśnienie kleju podczas aplikacji. Pompy między sobą różnią się wielkością dostosowaną do zapotrzebowania na klej termotopliwy.
Pompy tłokowe – pneumatyczne stosowane gównie w przemyśle opakowaniowym. Pompy w zależności od urządzenia cechuje przełożenie czyli ilość podanego ciśnienia powietrza na pompę przekłada się na ciśnienie kleju, zwykle to pompy 12:1 czy 14:1, czyli 1 bar powietrza daje na wyjściu z pompy 12 lub 14 barów kleju..
Moduły klejowe to część pistoletu lub głowicy do nanoszenia kleju. Moduły to część eksploatacyjna, ma swoją żywotność zwykle od 40 do 100 mln cykli.
Pistolety klejowe to potoczna nazwa ostatniego elementu układu nanoszenia kleju. Pistolety dzielimy na jedno lub wielomodułowe oraz na elektryczne lub pneumatyczne. Pistolety mogą być konfigurowane pod daną aplikację.